Turiștii care vor merge în vacanță la Mamaia sau Constanța vor plăti din această vară o taxă de stațiune de 1% din valoarea cazării, informează europafm.ro.
Taxa, care urmează să fie aprobată de consilierii locali constănțeni, va fi folosită pentru organizarea de evenimente estivale și promovarea în țară și străinătate a stațiunii Mamaia.
Taxa de promovare era plătită de operatorii economici din Mamaia. Hotelierii din Asociația Patronală Mamaia și Asociația Patronală Marea, membri ai Organizației de Management al Destinației Constanța-Mamaia au cerut însă Primăriei Constanța ca această taxă de stațiune să fie plătită de turiști.