Pachetele medicale de prevenţie ar putea deveni obligatorii, din 2023. Anunţul a fost făcut chiar de preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate, în cadrul unei dezbateri la Senat.Românii care nu se prezintă la medic pentru investigaţii ar putea fi sancţionaţi.