Zeci de proprietari de autoturisme electrice din întreaga ţară se întâlnesc, sâmbătă, într-un eveniment naţional de promovare a transportului ecologic, care va cuprinde două „electro-şezători rurale” la Ciugud (judeţul Alba) şi Păuca (judeţul Sibiu) şi o „electro-şezătoare urbană” la Alba Iulia, potrivit unui comunicat transmis, vineri, AGERPRES, de către organizatori.
Evenimentul va începe cu o „electro-şezătoare” în parcarea Primăriei Comunei Ciugud, unde există două staţii verzi de încărcare pentru autoturismele electrice. După ce vor schimba impresii despre maşinile electrice pe care le conduc şi vor vizita comuna,