La data de 19 mai 2022, polițiștii Direcției de Combatere a Criminalității Organizate – Serviciul de Combatere a Macrocriminalității Economico – Financiare, sprijiniți de polițiști din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Cluj-Napoca și serviciile de combatere a criminalității organizate Bistrița-Năsăud, Maramureș și Sălaj, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Structura Centrală, au efectuat 8 percheziții domiciliare, la locuințele unor persoane din județele Bistrița-Năsăud și Maramureș, fiind vizați membrii unui grup infracțional organizat, specializat în săvârșirea infracțiunilor de înșelăciune și spălare de bani.