Înțepăturile de insecte pot avea urmări neplăcute, așa că e bine să vă protejați dacă ieșiți în natură. Conform unei informări a Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița, de la începutul lunii aprilie și până în prezent, la UPU-SMURD din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița s-au prezentat 12 pacienți cu reacții alergice în urma înțepăturilor de insecte (dintre care 8 adulți și 4 copii) și 29 pacienți mușcați de căpușe (dintre care 17 adulți și 12 copii).