Ziua Pământului a fost fondată în 1970, fiind o zi dedicată educației despre problemele ecologice. În 2022, Ziua Pământului este celebrată vineri, 22 aprilie.
Ziua Pământului este astăzi o sărbătoare globală care uneori se extinde în Săptămâna Pământului, cu șapte zile de evenimente concentrate pe traiul sustenabil și combaterea crizei climatice. Ideea senatorului american Gaylord Nelson, inspirată de protestele din anii 1960, Ziua Pământului a început ca „o lecție națională despre mediu” și a fost organizată la data de 22 aprilie pentru a maximiza numărul de studenți din campusurile universitare.