Premierul Ciucă și angajații unor instituții vor avea parte de lefuri mai mari. De pildă, leafa primului-ministru se va majora cu 25%, în urma unei noi propuneri legislative. Proiectul legislativ vizează personalul bugetar ce activează în cadrul Ministerului Finanțelor (MF) și Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE), care sunt implicați în activități ce țin de Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), printre care și prim-ministrul României, scrie Avocatnet.
Toți aceștia ar putea beneficia în curând de o creștere salarială, cuprinsă între 15 și 25%,