Având în vedere importanța abordării în școli a temelor de educație financiară în concordanță cu vârstele elevilor, data de 11 aprilie a fost instituită ca „Ziua educației financiare”. Ori, conform propunerii Ministerului Educației, în intervalul 11-15 aprilie 2022 se vor organiza, la nivelul unităților de învățământ preuniversitar din județ, întâlniri între elevi și reprezentanți ai instituțiilor financiar-bancare.
Potrivit ISJ Maramureș, astfel, în parteneriat cu reprezentanți ai băncilor, ai Autorității de Supraveghere Financiară, precum şi ai altor autorităţi ale administraţiei publice centrale şi locale,