Piatra de temelie a bisericii Sanctuarului Martirilor și Mărturisitorilor Romani ai secolului XX va fi sfințită la finele săptămanii viitoare, cand va avea loc și pelerinajul la Cimitirul Săracilor din Sighet. Potrivit episcopiamm.ro, înființat prin Decret Episcopal de către Episcopia Greco-Catolică de Maramureș, Sanctuarul Martirilor și Mărturisitorilor Români ai Secolului XX deține personalitate juridică și are sediul în Municipiul Sighetu-Marmației, Strada Avram Iancu, nr. 229.
Piatra de temelie a acesteia va fi sfințită cu ocazia pelerinajului de sâmbătă 14 mai,