Penitenciarul Bistrița organizează miercuri „Ziua Porților Deschise“, însă nu pentru deținuții care vor să iasă, ci pentru cei care vor să intre să vadă cum e sistemul de detenție. Conform unui comunicat al instituției, în fiecare an, la 29 iunie, Administraţia Naţională a Penitenciarelor sărbătoreşte „Ziua polițistului de penitenciare”, sub patronajul spiritual al Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, considerați ocrotitorii sistemului.