Adrian Bibu a fost principalul contracandidat al lui Astrid Fodor la Primăria Sibiu, la alegerile din 2020. Astfel că după ce s-a clasat pe locul al doilea, ar fi fost de așteptat să fie numit unul din viceprimarii municipiului. Dar, nu s-a întâmplat asta și a rămas pe locul de consilier local. Adrian Bibu are o explicație legat de acest lucru.
El spune că în urma alegerilor au avut lo0c negocieri politice, iar el a preferat să facă un pas înapoi și să se îndrepte către Consiliul Județean.