Fostul premier Viorica Dăncilă, care a demisionat recent din PSD, conduce începând de astăzi partidul ”Naţiune Oameni Împreună – Noi”.
Dăncilă a fost aleasă în această funcție cu 247 de voturi ”pentru” din cele 251 valabil exprimate la primul congres al formaţiuni politice.
În discursul rostit în cadrul congresului, fostul premier a afirmat că a ales să revină în politică pentru a crea consens şi pentru a înlocui interesul personal şi cel de partid cu interesul naţional.
”Nu am ales să vin în politică pentru a crea sau a întreţine divergenţe cu cineva sau pentru a ataca alte formaţiuni politice.