Ministrul Muncii, Marius Budăi, a anunțat că peste 1.770 de cetăţeni ucraineni s-au angajat în România după declanşarea războiului.
Potrivit acestuia, din totalul celor 1.774 de refugiaţi care şi-au găsit un loc de muncă în companiile româneşti, cei mai mulţi au ales să lucreze în industria prelucrătoare, în construcţii, hoteluri şi restaurante, în comerţ sau în service-uri auto.
”În România este un deficit al forţei de muncă şi atunci este clar că orice persoană angajată este o persoană care contribuie la sistemul de pensii,