Vaporașul de agrement de la Șoimuș va fi lansat pe râul Mureș, începând cu data de 18 iunie. Ambarcațiunea ar fi urmat să facă plimbări pe apă de miercuri, 1 iunie, însă, din pricina vremii neprielnice, deschiderea oficială a traseului de agrement s-a amânat.
Vaporul are 10 locuri și a fost pregătit de administrația publică locală pentru lansarea pe apă. Condițiile meteorologice nefavorabile, însă, au stricat planurile, astfel că “Stelar” nu poate fi lansat pe râul Mureș de “Ziua Internațională a Copilului”, așa cum s-a dorit inițial.
Primarul comunei Șoimuș, Mihai Gabriel Irimie, a anunțat că deschiderea oficială a traseului de agrement pentu vaporaș se amână pentru data de 18 iunie.
Reamintim că, ambarcațiunea a fost adusă la mijlocul lunii aprilie anul acesta, de la Tulcea, comuna Șoimuș având, din nou, vaporaș pe râul Mureș, după mai bine de patru decenii și jumătate.
Pe același subiect:
După 46 de ani, Șoimuș va avea, din nou, vaporaș pe râul Mureș. „Stelar” ar putea fi lansat pe apă de la 1 iunie
Acest articol Vaporașul de agrement de la Șoimuș, lansat pe râul Mureș, din 18 iunie a aparut prima data in Servuspress.