Un număr de 24, dintre cele 59, de panouri, din cadrul expoziției „Drumul Corvinilor” de la Hunedoara, au fost vandalizate. Persoane necunoscute au zgâriat portretele. Polițiștii s-au autosesizat și îi caută pe făptași.
„La data de 04 iulie 2023, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Hunedoara, s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că, pe trotuarul de pe Bulevardul Traian, din municipiul Hunedoara, sunt amplasate mai multe panouri pe care sunt descrise imagini și texte cu privire la istoria Corvinilor, (Drumul Corvinilor), iar în decursul lunii iunie a anului în curs, au fost distruse un număr de 24 de panouri, respectiv zgâriate la nivelul ochilor personajelor de pe acestea de către autori necunoscuți. În cauză, polițiștii au întocmit dosar de cercetare penală pentru săvârșirea infracțiunii de distrugere”, au informat reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului (IPJ) Hunedoara.
„Drumul Corvinilor” de la Hunedoara este o expoziție permanentă, în aer liber, unică în Transilvania. Aceasta se întinde pe o lungime de aproximativ 260 de metri, pe Bulevardul Traian, de la staţia de autobuz din zona Ceangăi până la giratoriul din dreptul magazinului Dedeman, din municipiul Hunedoara. Cele 59 de panouri prezintă povestea uneia dintre cele mai importante familii nobiliare de Hunedoara, precum şi principalele legende şi etape de evoluţie ale Castelului Corvinilor – cel mai spectaculos obiectiv istoric de Ev Mediu din România.
Expoziția a fost amenajată anul trecut de administrația publică locală, cu scopul de a crea un nou punct de atracţie în municipiul Hunedoara şi, implicit, promovarea turistică a oraşului.
Acest articol Vandalism. 24 de panouri de pe „Drumul Corvinilor” – zgâriate. Poliția s-a autosesizat a aparut prima data in Servuspress.