Pentru că urmează un sfârșit de săptămână prielnic călătoriilor, poliţiştii sibieni insistă asupra adoptării de către toate toţi oamenii participanţi la trafic (şoferi, pietoni, biciclişti, trotinetiști, motociclişti) a unei conduite preventive pe drumurile publice. Deplasarea poate fi sigură numai dacă sunt respectate întru totul regulile elementare şi obligaţiile legale privitoare la circulaţia rutieră.
Poliţiştii le reamintesc conducătorilor auto:
- Să respecte regimul de viteză impus pe tronsonul de drum;
- Sa reducă viteza de deplasare în condiţii de carosabil ud,