Trupul medicului devean, dispărut duminică după-masă în apele Lacului Gozna, din localitatea Văliug, județul Caraș- Severin, încă nu a fost găsit. Voluntari de la „Salvo”, din cadrul Primăriei Timișoara, s-au alăturat în misiunea de căutare, încă de ieri.
“Colegii noștri de la Formațiunea de voluntari SALVO din cadrul Primăriei Timișoara au plecat, încă de ieri, să ajute la acțiunea de căutare a medicului dispărut în apele Lacului Gozna din Văliug. Echipajul SALVO, format din nouă persoane, dintre care doi scafandri, a plecat cu două mașini și o barcă, pentru a extinde aria de acoperire a căutărilor. Din păcate, trupul nu a fost încă găsit”, a informat, miercuri dimineață, Primăria Municipiului Timișoara.
Voluntarii timișoreni intervin alături de echipele ISU Caraș-Severin, Arad și Hunedoara.
Medicul ginecolog, în vârstă de 31 de ani, se afla, duminică, împreună cu câțiva prieteni pe un ponton amenajat pe malul Lacului Gozna (Văliug). Acesta ar fi intrat în lac pentru a înota, însă nu a mai fost văzut ieșind la mal. Prietenii săi au sunat la 112. De atunci, este căutat de pompieri și scafandrii.
Dr. Alin Popescu era un medic îndrăgit. Acesta profesa la Spitalul Județean de Urgență din Deva, dar a activat și la Spitalul Municipal Orăștie și la o clinică din Hunedoara. Colegii săi au lăsat pe rețeaua de socializare mesaje copleșitoare.
„Dragii noştri, Cu nespusă tristeţe, vă anunțăm trecerea în nefiinţă a colegului nostru, Dr. Alin Popescu. Gândurile şi rugăciunile noastre se îndreaptă spre familia şi cei dragi lui care trec prin această pierdere teribilă. “Suntem cu toții vizitatori în acest timp, în acest loc. Suntem doar în trecere. Scopul nostru pe Pământ este să observăm, să învățăm, să creștem, să iubim, și apoi să ne întoarcem acasă.” Drum lin spre lumină! Cu recunoştinţă pentru bucuria de a te fi cunoscut şi inimi îndurerate pentru pierderea noastră, Echipa CarollMed”.
Un alt mesaj a fost transmis și de către dr. Lucian Bîrlea, în numele colectivului Compartimentului Primiri Urgențe (CPU) al Spitalului Municipal Orăștie.
„Cu adâncă tristețe în suflet, în numele colectivului CPU al Spitalului Municipal Orăștie, anunț trecerea în neființă a celui care a fost Dr. Alin Popescu. A fost pentru noi un coleg minunat, un tânăr medic ce promitea extrem de mult și cu care ne mândream. Transmit, pe această cale, condoleanțe familiei îndoliate și multă putere de-a trece peste acest moment! La revedere, Alin!
Drum lin printre Îngeri, suflet frumos și blând!”
Acest articol Trupul medicului devean, dispărut în apele Lacului Gozna, nu a fost încă găsit. Voluntari “Salvo” s-au alăturat căutărilor a aparut prima data in Servuspress.