FOTO Profimedia
” data-medium-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2022/04/masti.jpg” data-large-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2022/04/masti.jpg” title=”Summit mondial pe tema pandemiei de coronavirus 32″/>Organizațiile G7, G20 și Statele Unite vor organiza un summit mondial în format online pe tema pandemiei de coronavirus.
Reuniunea virtuală va avea loc pe 12 mai şi va fi coprezidată de Statele Unite, de Germania, care exercită anul acesta Preşedinţia Grupului G7, de Indonezia, care conduce Grupul G20, de Senegal, care deţine Preşedinţia Uniunii Africane, şi de Belize, liderul organizaţiei Caricom.
„Summitul va avea sarcina dublării eforturilor colective pentru a pune capăt etapei acute a pandemiei COVID-19 şi pentru a ne pregăti de viitoare ameninţări în materie de sănătate”,