FOTO arhivă
” data-medium-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2019/01/gripa-perfuzii.jpg” data-large-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2019/01/gripa-perfuzii.jpg” title=”Primele două decese din cauza gripei în România 35″/>Centrul Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisible din cadrul Institutului Național de Sănătate Publică a raportat primele două decese din cauza gripei în România.
Este vorba despre n bărbat de 58 de ani din judeţul Timiş, care avea condiţii medicale preexistente şi nu era vaccinat anti-gripal, confirmat cu virus gripal tip A, subtip H3, şi o femeie de de 78 de ani, din judeţul Olt, fără condiţii medicale preexistente cunoscute şi nevaccinată anti-gripal, confirmată cu virus gripal tip A, subtip H3, conform Digi24. » Mai multe detalii