Adrian Chesnoiu, ministrul Agriculturii vine cu o veste bună pentru producătorii de pălincă. Ministrul dorește deschiderea unor fabrici pentru băutura tradițională, astfel va încuraja un domeniu, care spun producătorii, suferă în urma pandemiei.
Silviu Zetea este unul dintre cei mai vechi producători de pălincă din Ţara Oaşului şi Ardeal. Distilează băutura tradiţională de 36 de ani. Nu se plânge de clienţi în mod normal, dar ultimii ani au fost printre cei mai grei, spune el. „Producţia de pălinci este bună, cu vânzarea este o problemă,