Cinci romani au primit o șansă la viață datorită gestului altruist al unei familii, alături de efortul echipelor medicale. La Spitalul Judetean de Urgenta „Dr Constantin Opris” Baia -Mare a avut loc a treia prelevare de organe și țesuturi din acest an de la un pacient aflat în moarte cerebrală. Familia donatorului a acceptat să treacă peste propria suferință și să dea o șansă la viață semenilor aflați în suferință.
Agenția Națională de Transplant ține să arate că „în spatele fiecărui acord,