Joi, 27 octombrie, ora 12.00, membrii SANITAS, împreună cu alte organizații ale C.N.S.L.R. – Frăția, au declanșat în cele 8 euroregiuni din țară acțiuni de protest pentru a atrage atenția asupra consecințelor crizei economice, care afectează în special cetățenii cu venituri mici. Acțiunile se desfășoară în contextul unor inițiative similare la nivel european. La București, membrii Sanitas pichetează Ministerul Muncii și Ministerul Energiei.
„Este nemulțumirea generală a tuturor lucrătorilor din Romania legat de criza costului vieții, criza prețurilor umflate la utilități, care au scăzut dramatic nivelul de trai al lucrătorilor. » Mai multe detalii