Sindicaliștii din învățământul hunedorean au pichetat, astăzi, sediul Prefecturii. Nemulțumirile acestora vizează, în primul rând, finanțarea acordată sistemului educațional. Pichetarea a făcut parte dintr-un protest organizat la nivel naţional, de Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” și Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, astfel de manifestări fiind organizate și în alte localități din țară cu scopul de a atrage atenția guvernanților cu privire la problemele cu care se confruntă angajații din Educație.
Aproape o sută de indicaliști din învățământ s-au adunat, astăzi, în fața Prefecturii Hunedoara. Ei au purtat veste pe care erau scrise mesaje precum „Educația costă… dar nu pe cât lipsa de educație!” sau „Pentru a munci trebuie să avem din ce trăi!”.
Sindicaliștii din învățământ au ieșit în stradă dezamăgiți de lipsa unui răspuns din partea Executivului cu privire la problemele cu care aceștia se confruntă. Ei spun că dezinteresul actualei guvernări privind finanțarea decentă a sistemului educațional, aplicarea integrală a dispozițiilor Legii cadru a salarizării personalului plătit din fonduri publice și acordarea majorărilor salariale în sistemul de învățământ conduce la producerea unui dezechilibru social și îi aduce în imposibilitatea asigurării unui trai decent.
Liderul Sindicatului Învăţământ Preuniversitar (SIP) Hunedoara, Paul Rusu, s-a arătat profund nemulțumit de faptul că Guvernul nu acordă atenția necesară sistemului de educație, el declarând că sistemul este subfinanțat de 30 de ani.
O delegație a protestatarilor a fost primită de prefectul județului Hunedoara, Călin Petru Marian. Acesta i-a asigurat pe reprezentanții SIP Hunedoara că solicitările lor vor fi transmise Guvernului României.
O grevă generală ar putea fi declanșată în luna mai
Sindicaliștii din învăţământ nu sunt dispuşi să renunţe la lupta pe care o poartă, în acest moment, cu clasa politică și spun că, în cazul în care solicitările lor rămân fără rezolvare, vor continua protestele în lunile ce urmează. O nouă acțiune este programată la Deva, săptămâna viitoare, pe 29 martie, când va avea loc un marș de protest IȘJ Hunedoara și pichetarea sediului Prefecturii. În mai, va avea loc un miting și un marș de protest în București, iar în ultima decadă a lunii mai ar putea fi declanșată o grevă generală.
Acest articol Sindicaliștii din învățământul hunedorean au pichetat Prefectura a aparut prima data in Servuspress.