Inspectorii de muncă din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Maramureș sancționează în fiecare an aceleași abateri depistate la angajatorii din județ, ceea ce nu este deloc bine. Semnalul de alarmă a fost tras de către Dragoș Năcuță, cel care conduce ITM Maramureș. Acesta spune că s-ar impune o modificare a legii în acest sens, astfel încat angajatorul să prefere să aplice legea decat să fie amendat an de an pentru aceleași abateri.
„Diferențele acestea dintre înregistrarea în sistem și ceea ce descoperim pe teren cauzează destul de multe probleme,