Orașul Cavnic are în fiecare an aceeași problemă și anume o șatră de romi care vine și se instalează la intrarea în oraș. Primarul Vladimir Petruț spune că romii vin și cerșesc, cosesc iarba dintre blocuri pentru a o da la animale, sacrifică animale în văzul tuturor.
Semnalul de alarmă a fost tras de către primar pe rețelele de socializare. Romii sunt acuzați că aruncă gunoaiele din containere, terorizează căvnicarii ș.a.m.d. Șatra care deranjează căvnicarii a fost evacuată de acolo și anul trcut,