Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom îngheța la iarnă.
Oficialul a subliniat, într-o postare pe Facebook, că stocurile de gaz pentru sezonul de sunt pregătite. Chiar și în condițiile în care sezonul de iarnă va fi unul geros, sunt pregătite soluții pentru a asigura necesarul de gaz metan pentru încălzirea locuințelor.
”Ne apropiem de 85% grad de umplere al depozitelor de gaz pentru sezonul rece. Cu 570 milioane metri cubi mai mult ca în perioada similară a anului trecut. Asta este o veste bună pentru că înseamnă că vom putea trece peste o iarnă normală doar folosind gaz din producția și depozitele românești (100% independenți). Avem variante și pentru o iarnă grea (Azerbaidjan, Grecia)”, a anunțat ministrul Energiei, Sebastian Burduja.
Românii nu vor tremura de frica facturilor
Ministrul Energiei a subliniat că românii nu trebuie să tremure de frica facturilor. Schema de compensare-plafonare se va aplica și în acest sezon.
”În acest context, am spus că la iarnă românii nu vor tremura nici de frig, nici de frica facturilor. Nu vă lăsați pacăliți de vocile care încearcă să vă sperie, dragi români. Nu se pune problema să renunțăm la schema de compensare-plafonare la gaze și energie electrică. Pe legislația actuală schema este în vigoare până în primăvara anului viitor. Obiectivul meu este să plătiți un preț corect la factură, iar companiile românești să fie cât mai competitive. (…) În final, zilele acestea lucrăm la planul de iarnă. De la bun început am susținut că energia trebuie să fie sigură, ieftină și cât mai verde — în această ordine. Vom trece cu bine peste toate provocările”, a mai subliniat ministrul.
FOTO: click.ro
Acest articol Sebastian Burduja: Românii nu vor tremura de frica facturilor a aparut prima data in Servuspress.