Din 2005, în România este celebrată Ziua Națională a Transplantului (15 aprilie), o zi în care persoanele care au beneficiat de transplant se bucură că au primit o nouă șansă la viață. Ministerul Sănătății spune că dacă în 2005 au fost 11 donatori de organe, în 2013, numărul a ajuns la 132 iar în 2014, la 138. Apoi, numărul donatorilor a scăzut. Pandemia de COVID-19 a afectat, de asemenea, activitatea de transplant, astfel că, în 2020 au fost doar 66 de donatori iar în 2021 au fost 47. » Mai multe detalii