Locuitorii Sălajului sunt tot mai puțini și mai bătrâni, potrivit datelor prezentate în ultima ședință a Colegiului Prefectural. Îmbătrânirea populației are ca efect și creșterea presiunii pe sistemul medical, dar și pe cel social. „În perioada 2015 – 2021, populația județului Sălaj a scăzut cu aproape trei procente. Populația județului, pe grupe mari de vârste, arată o creștere a a numărului de sălăjeni din grupa de vârstă de peste 65 de ani, cu repercursiuni asupra sectorului de servicii sanitare. Rata natalității este în continuă scădere. » Mai multe detalii