În toamna anului 2023, publicul larg rămânea surprins după ce Antena 1 anunța că Florin Dumitrescu, Sorin Bontea și Cătălin Scărlătescu nu mai fac parte din juriul Chefi la Cuțite.
Show-ul de la Antena 1 a continuat cu alți jurați, însă Antena 1 a decis să-i dea în judecată pe Florin Dumitrescu, Sorin Bontea și Cătălin Scărlătescu, pe motiv că aceștia au părăsit postul TV înainte de încheierea contractelor.
În primăvara lui 2024, cei trei s-au întors la MasterChef, emisiune la care au debutat în televiziune,