Boboteaza și Sfântul Ioan au fost declarate sărbători legale, zile libere în care nu se lucrează. Proiectul de lege a fost adoptat de Camera Deputaților, care este for decizional. Proiectul care aduce încă două zile libere pentru angajații din România a fost adoptat,