România va atinge borna de 25.000 de vehicule electrice înmatriculate până la finalul anului, iar Dacia Spring se menţine în topul preferinţelor, conform unui studiu realizat de Lektri.co, remis, luni, AGERPRES.
Potrivit indexului Lektri.co, în intervalul ianuarie – septembrie 2022, s-au înregistrat 8.375 de noi vehicule electrice, cumulând, astfel, un total de 21.258 de unităţi în România.
Totodată, ultima lună din Q3 a adus cel mai mare număr de maşini electrice din acest an.
Cu o creştere de peste 250% comparativ cu aceeaşi lună a anului trecut,