Autoritățile de la nivel central au stabilit o serie de reguli pe baza cărora se vor putea înființa noi centre de permanență. Este vorba despre o ordonanță care a apărut deja în Monitorul Oficial și care se va aplica din zilele care urmează și care spune clar unde vom putea avea astfel de centre.
Potrivit prevederilor legale, în mediul rural, în situația în care în zonă nu există alte unități de primire a urgențelor medicale, se înființează câte un centru de permanență la o populație de minimum 5.000 de locuitori,