În acest sfârșit de săptămână jandarmii montani din județul Alba sunt prezenți pe traseele turistice și în stațiunile montane din județ în sprijinul turiștilor, pentru evitarea situațiilor nedorite. Pentru a preveni evenimentele negative din zonele montane și având în vedere situația meteorologică actuală,