Ministrul Economiei, Florin Spătaru, prezent în cursul săptămânii trecute la Cugir, a spus că va mai dura câţiva ani până când arma ar putea fi produsă pentru a intra în dotarea Armatei Române.
Conform acestuia, tehnologia necesară fabricării în serie a noii arme de asalt ar trebui adusă din SUA sau din Vestul Europei, dar până în prezent nu a existat niciun demers concret în acest sens.