Autoritățile sunt decise să trateze mult mai serios situația clădirilor care prezintă risc seismic mare. Un proiect de lege care există deja și care mai mai are nevoie de niște pași pentru a se putea aplica va interzice “închirierea sau cedarea în comodat/ folosință a spațiilor cu destinația de locuință din clădirile încadrate prin raport de expertiză tehnică în clasa de risc seismic Rs I”. Conform proiectului de lege, amenzile pentru cei care nu vor respecta legea și vor risca să închirieze apartamente situate în clădiri cu bulină vor fi cuprinse între 50.000 și 75.000 de lei.