La Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) s-au desfășurat, astăzi, lucrările Colegiului Prefectural Hunedoara, sub conducerea prefectului Călin Petru Marian. La întâlnire, împreună cu membrii de drept ai Colegiului Prefectural, au participat, cu statut de invitat, directori și coordonatori din județul Hunedoara ai instituțiilor statului.
Printre temele prezentate și discutate a fost și cea cu privire la începerea în condiții corespunzătoare a noului an școlar 2022-2023, Maria Ștefănie, inspector şcolar general, prezentând un material comun întocmit de Inspectoratul Școlar județean, Inspectoratul pentru Situații de Urgență, Inspectoratul de Jandarmi Județean, Inspectoratul de poliție Județean și Direcția de Sănătate Publică.
În contextul începerii noului an școlar, prefectul Călin Petru Marian a solicitat tuturor instituțiilor implicate în buna desfășurare a procesului didactic, să se asigure că vor fi îndeplinite toate condițiile, inclusiv transportul elevilor la școală și spre casă. „Chiar dacă un singur elev trebuie să se deplaseze la școală și spre casă, cu microbuzul, pentru acel copil este necesar să asigurăm transportul!”, a spus prefectul județului Hunedoara.
Ședința Colegiului Prefectural a continuat cu prezentarea unei informări privind activitatea desfășurată de Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor Hunedoara în semestrul I al anului 2022 și măsurile care vor fi aplicate pentru îmbunătățirea activității.
Ordinea zi a fost încheiată cu informarea privind stadiul de implementare în primul semestru al anului 2022 a Planului de acţiuni pe anul 2022 pentru realizarea în judeţul Hunedoara a obiectivelor cuprinse în Programul de Guvernare.
Acest articol Prefectul județului: „Dacă un singur elev trebuie să se deplaseze la școală și spre casă, cu microbuzul, pentru acel copil este necesar să asigurăm transportul!” a aparut prima data in Servuspress.