Polițiștii hunedoreni continuă activitățile de informare și conștientizare a șoferilor cu privire la riscurile asociate consumului de droguri și a conducerii sub influența băuturilor alcoolice, având în vedere noile modificări legislative.
Conform acestor modificări, șoferii care comit un accident soldat cu decesul victimei, în timp ce se află sub influența alcoolului, a drogurilor sau fără a deține permis de conducere, vor fi condamnați la închisoare cu executare.
Polițiștii din cadrul Compartimentului Analiza și Prevenirea Criminalității, Poliției Municipiului Vulcan și reprezentanți ai Agenției Naționale Antidrog – Hunedoara au desfășurat noi astfel de activități de informare și conștientizare a cetățenilor, în special a șoferilor, cu privire la „Legea Anastasia”, actul normativ fiind denumit după numele unei fetițe decedată într-un accident rutier provocat de către un conducător auto care nu deținea un permis de conducere.
Polițiștii le-au vorbit conducătorilor auto despre efectele nocive ale substanțelor cu efect psihotrop și influența acestora asupra organismului, mai ales, în rândul conducătorilor auto atunci când aceștia se deplasează cu autoturismul pe drumurile publice.
Sursa foto: IPJ Hunedoara
“Polițiștii continuă activitățile de prevenire astfel încât informațiile să ajungă la cât mai mulți cetățeni în vederea conștientizării importanței adoptării minimului de măsuri de siguranță pentru a nu deveni victime ale infracțiunilor, cât și pentru a respecta prevederile legale”, a declarat Carla Strujan, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliție al Județului (IPJ) Hunedoara.
Acest articol Polițiștii hunedoreni continuă informările cu privire la „Legea Anastasia” a aparut prima data in Servuspress.