Este vorba despre o propunere legislativă privind modificarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, proiect de lege care acum se află în atenția senatorilor. Potrivit inițiatorilor, „regula examinării candidaţilor de către cadre ale ministerului afacerilor interne este specifică statelor din fostul bloc comunist şi reprezintă o rămăşiţă a modului în care statul asigura controlul absolut în toate domeniile”.
„Obţinerea unui permis de conducere în România continuă să fie un demers greoi, iar cazurile de corupţie din ultimii ani au dezvăluit problemele unui sistem lipsit de echilibru şi control reciproc.