Ministrul Nicolae Ciucă a anunțat că romanii vor beneficia de o compensare direct la pompă de 50 bani la combustibil. Acesta a declarat în 23 iunie că „pentru ca cetățenii români și firmele să plătească mai puțin pentru carburant am identificat, împreună cu specialiștii, o soluție de compensare în sumă fixă de 50 de bani, care se va aplica direct la pompă. În sprijinul parteneriatului dintre societatea civilă și guvern, între guvern și populație, precum și mediul de afaceri,