Nu mai este o noutate pentru nimeni faptul că bolnavii de cancer sunt tot mai mulți, iar tratamentele pentru tratarea acestei boli sunt extrem de costisitoare. Autoritățile noastre decideau în luna februarie a acestui an că cei ce au grijă de bolnavi de cancer pot cere anual un concediu plătit de 45 de zile. Asta a stabilit Legea 24 din 2022, care din această săptămană a intrat în vigoare. Potrivit noilor reglementări, beneficiază de concediu și indemnizație pentru îngrijirea pacientului cu afecțiuni oncologice în vârstă de peste 18 ani asiguratul care,