Mierea de albină este preferată de maramureșenii care se întorc în țările lor de adopție. O spun apicultorii din zona Prislop, pe care i-am întalnit într-o frumoasă zi de weekend la datorie, pe marginea drumului național alături de albinele lor. Am stat de vorbă cu unul dintre ei, iar veștile sunt bune. Producția din acest an de miere de albină este una foarte bună, însă prețurile sunt uun pic mai mari decat anul trecut. Iar asta din cauza faptului că nu se găsește forță de muncă și s-a scumpit carburantul.