Angajații din sistemul minier cu vârsta de minim 45 de ani pot beneficia de reducerea stagiului minim de cotizare ieșirii la pensie, de la 20 de ani la 15 ani, în cazul în care minele se închid ca urmare a înțelegerii dintre statul român și Comisia Europeană. De această lege au beneficiat doar minerii de pe Valea Jiului, respectiv minerii care se pensionează începand cu anul 2019. Acum se cere acest drept și pentru minerii maramureșeni.
Ștefan Petricean,