Natalia Intotero a depus, astăzi, jurământul de învestitură în funcția de ministru al Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse, în cadrul unei ceremonii ce s-a desfășurat la Palatul Cotroceni, în prezența președintelui Klaus Iohannis.
Natalia Intotero a fost propusă de PSD să preia funcția de ministru al Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse. Decizia a fost validată, luni dimineață, în Consiliul Politic Naţional al PSD. „Îmi voi dărui toată puterea și priceperea pentru a-i reprezenta corect pe români în această funcție guvernamentală. Social-democrația este despre oameni, iar valorile în baza cărora îmi voi ghida mandatul sunt parte integrantă din ethos-ul Partidului Social Democrat: egalitate, solidaritate, dreptate și respectul pentru cetățeni”, a transmis, la scurt timp după nominalizare, deputatul PSD de Hunedoara, Natalia Intotero.
Președintele Klaus Iohannis a semnat, miercuri, decretul de numire în funcția de membru al Guvernului.
Reamintim că, funcția de ministru al Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse, a rămas vacantă după demisia Gabrielei Firea.
În cadrul aceleiași ceremonii, desfășurată astăzi, începând cu ora 14:00, la Palatul Cotroceni, a mai depus jurământul de învestitură Simona Bucura-Oprescu, numită în funcţia de ministru al Muncii şi Solidarităţii Sociale, în locul lui Marius Budăi.
Acest articol Natalia Intotero a depus jurământul de învestitură în funcția de ministru al Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse a aparut prima data in Servuspress.