Alba, primul județ din România care a semnat finanțarea pe Programul „Anghel Saligny”. Suma alocată județului nostru pentru investiții este de 1.173.987.000 RON, din care 503.137.000 RON pentru apă-canal și 670.850.000 RON pentru infrastructură rutieră.