Tragedia care s-a produs, marți după-amiază, la Brad, când doi tineri aflați pe o motocicletă și-au pierdut viața într-un cumplit accident rutier, a îndoliat comunitatea locală. Prieteni și apropiați ai celor doi tineri deplâng dispariția fulgerătoare și prematură a acestora. Pe rețeaua de socializare au fost publicate numeroase mesaje de condolețeanțe de către cei care i-au cunoscut pe Casian și Larisa.
Cumplitul accident rutier a avut loc marți după-amiază, pe DN 76, în municipiul Brad. Cei doi tineri, Casian, în vârstă de 20 de ani, și prietena sa, Larisa, de 17 ani, din Ribița, se aflau pe o motocicletă când, la un moment dat, un boldoexcavator, care circula din sens opus, ar fi virat la stânga, pentru a pătrunde într-o incintă, fără să acorde prioritate de trecere motocicletei, spun polițiștii. Tânărul a murit pe loc, în urma impactului, iar fata a fost transportată în stare gravă la spital, însă, în ciuda eforturilor depuse, medicii nu au mai putut-o salva. “Un tânăr în vârstă de 20 de ani, din municipiul Brad, în timp ce conducea o motocicletă pe strada Avram Iancu, din municipiul Brad, din direcția Brad – Oradea, a intrat în coliziune cu un utilaj industrial (buldoexcavator), care circula din sens opus și care ar fi schimbat direcția de mers prin viraj la stânga (pentru a pătrunde într-o incintă) fără să acorde prioritate de trecere motocicletei. În urma impactului, tânărul motociclist a decedat, iar o pasageră de pe motocicletă, în vârstă de 17 ani, din comuna Ribița, a fost transportată în stare gravă la spital, unde a decedat. În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de ucidere din culpă”, au informat reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului (IPJ) Hunedoara.
Prietenii și cei care i-au cunoscut pe cei doi tineri nu le vine să creadă că destinul acestora s-a frânt atât de prematur și într-un mod atât de dramatic. Mesaje pline de durere au curs pe rețeaua de socializare. „Dumnezeu să vă odihnească în pace, prietenii mei dragi! Nu o să vă uit niciodată, suflete minunate!”, „Drum lin spre cer, îngerii mei!”.
Trupurile neînsuflețite ale celor doi tineri au fost depuse la capela din Ribița. Înmormântarea va avea loc vineri, la cimitirul din localitate.
Acest articol Moartea celor doi tineri, în urma cumplitului accident de la Brad, deplânsă de apropiați și prieteni. „Drum lin spre cer, îngerii mei!” a aparut prima data in Servuspress.