Se știe că zona Craica a fost dintotdeauna o zonă unde curățenia a lăsat de dorit. În fiecare an se făceau acțiuni de strangere a deșeurilor, însă minunea nu ținea foarte mult. Erau la loc în cateva zile. Dacă s-ar aplica amenzi nu ar avea cine le achita și atunci Craica și acum este cum este.
„Primăria Municipiului Baia Mare se implică activ în campania “Curăţăm România”. Astfel în data de 8 aprilie a finalizat acţiunea de salubrizare a zonei Craica,