FOTO arhivă
” data-medium-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2019/06/gara-sibiu-tren.jpg” data-large-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2019/06/gara-sibiu-tren.jpg” title=”Ministrul Transporturilor – ”90 la sută din garile și haltele din România sunt nefolosite” 20″/>Sorin Grindeanu, Ministrul Transporturilor a menționat faptul că peste 90 la sută din gările și halte din România sunt nefolosite de CFR. Grindeanu a adăugat faptul că aceste terenuri nefolosite trebuie preluate de către autoritățile locale, deoarece CFR nu are bani pentru a investi în ele.
„Nu doar gările (să treacă la autorităţile locale – n.r.), inclusiv anumite terenuri care sunt nefolosite în acest moment de către CFR. Hai să spun în mare CFR, indiferent de companie, că e Marfă, Infrastructură, Călători mai puţin,