Locuitorii municipiului Hunedoara au avut parte de trei zile de distracție, cu prilejul organizării manifestărilor dedicate „Zilelor orașului”. Mii de oameni au fost prezenți în zona Pietonala Corvin și în Piața „Regele Ferdinand I” din municipiu, acolo unde, de vineri și până duminică, au concertat artiștii invitați de administrația publică locală, cap de fiș fiind legendara trupă Boney M.
„Zilele Municipiului Hunedoara” au început, vineri, cu o paradă a portului popular, la care au participat ansambluri de muzică și dansuri pădurenești din județ. Îmbrăcați în frumoasele costumele tradiționale, participanții au pornit din Parcul Tineretului spre Centrul Cultural „Corviniana”.
Mariana Suciu, Ansamblul Hațegana și foarte mulți invitați din Ținutul Pădurenilor au deschis sărbătoarea orașului. Apoi, pe scenă au urcat, în prima seară a evenimentului, Constantin Enceanu, Sofia Vicoveanca și Nicoleta Voica.
Sărbătoarea orașului a continuat, sâmbătă, pe Pietonala Corvin Hunedoara și în Piața Regele Ferdinand I, cu un alt spectacol susținut de artiști locali (interpreți de muzică ușoară sau populară, ansambluri de dansuri, zumba, balet, demonstrații de karate, etc.), urmat, de la ora 20:00, de Gala de Excelență „Hunedoreni de Succes”, ediția a VI-a, eveniment în cadrul căruia au fost premiați hunedorenii care au performat în ultimul an, în mai multe domenii de activitate. După aceea, publicul numeros prezent a asistat la concertele susținute de Mira, Spike, Zdob și Zdub.
Concertul Boney M., cel mai așteptat moment al evenimentului
Legendara trupă disco Boney M. alături de Liz Mitchell a concertat duminică, în ultima seară a evenimentului, când pe scenă au mai urcat Liviu Teodorescu și Antonia. Îndrăgita trupă emblematică din anii ‘70 a fost primită cu mult entuziasm de public. Boney M. și Liz Mitchell – glasul cel mai cunoscut al celebrului grup, au interpretat faimoasele melodii care au cucerit publicul iubitor de muzică disco, printre care „Rivers of Babylon”, „Rasputin” sau „Daddy Cool”. Cei prezenți au fredonat hiturile mult iubite, de la început până la sfârșit. Spectacolul s-a încheiat aproape de miezul nopții cu un foc de artificii de poveste.
Animație stradală pentru cei mici, dar și alte surprize
Pe lângă concertele susținute de artiști, în cele trei zile, administrația publică locală a mai pregătit și alte surprize, în special, pentru cei mici. Artiști stradali au fost prezenți, sâmbătă și duminică, la Grădina Zoologică, pe Pietonala Corvin și la Castelul Corvinilor. De asemenea, Centrul Cultural “Corviniana” a găzduit câte două proiecții de filme pentru copii, în zilele de sâmbătă și duminică.
„Zilele Hunedoarei 2023” a fost un eveniment organizat de Primăria Municipiului Hunedoara şi Consiliul Local Hunedoara, cu sprijinul Consiliului Judeţean Hunedoara.
„Au fost trei zile şi trei seri una mai frumoasă decât cealaltă. Hunedorenii prezenţi în număr atât de mare au făcut posibil acest lucru. Vă mulţumesc! Mulţumesc, încă o dată, şi Consiliului Judeţean Hunedoara pentru sprijinul acordat în organizare. La mulţi ani, hunedoreni! La mulţi ani, Hunedoara!”, a transmis Dan Bobouțanu, primarul municipiului Hunedoara.
Oaspeți de peste Prut, la „Zilele Hunedoarei”
O delegaţie a oraşului Ialoveni din Republica Moldova a fost prezentă, în weekendul trecut, la Hunedoara.
Delegaţia a fost condusă de primarul oraşului Ialoveni, Sergiu Armaşu, şi pe lângă întâlnirea oficială cu reprezentanţii Primăriei şi membrii Consiliului Local, a avut în program vizite la Castelul Corvinilor, Spitalul Municipal „Dr. Alexandru Simionescu”, Facultatea de Inginerie Hunedoara, dar şi participarea la spectacolul de sâmbătă seară, organizat cu prilejul „Zilelor orașului”.
Hunedoara şi Ialoveni sunt oraşe înfrăţite începând din august 2021.
Sursa foto: Primăria Hunedoara
Acest articol Mii de oameni au petrecut la „Zilele Hunedoarei”. Boney M. alături de Liz Mitchell – concert memorabil a aparut prima data in Servuspress.