Ucrainenii care au avut de a face cu soldații rușii în acest răaboi început în 24 februarie povestesc prin ce au trecut. Unii dintre ei, cum este cazul lui Igor, au scăpat doar fiindcă au avut noroc ori fiindcă soldații erau prea băuți ca să mai poată apăsa pe trăgaci. Femeile au fost cele care au avut cel mai mult de suferit.
„Era o procedură standard, te loveau în coaste cu o pușcă și toate alea. M-au amenințat că îmi vor tăia brațele,