Parcul ,,Cetate”, din municipiul Deva, a găzduit, sâmbătă, o nouă ediție, a cincea, a evenimentului ,,Robotica la Poalele Cetății”. Manifestarea a adunat echipe de robotică din țară, dar și numeroși spectactori.
Cei prezenți la eveniment au putut asista la demonstrații cu roboți ale echipelor participante la competiții naționale și internaționale și au avut ocazia să afle mai multe informații despre robotică de la elevii și profesorii care au creat acești roboți ai viitorului.
“În municipiul nostru se încurajează întotdeauna știința și creativitatea în rândul copiilor și adolescenților! Parcul Central din Deva a găzduit evenimentul „Robotică la Poalele Cetății 2023”, care a adunat echipe de robotică din țară, dar și sute de spectatori. Aceștia și-au petrecut ziua cu meciuri demonstrative între roboții creați chiar de către participanții la eveniment, cu sesiuni de „face painting” și altele. Totul a fost gratuit, inclusiv popcornul!”, a transmis Florin Oancea, primarul municipiului Deva.
Evenimentul a fost organizat de Primăria Municipiului Deva, Centrul Cultural ,,Drăgan Muntean” Deva, Colegiul Național ,,Decebal” Deva în parteneriat cu Liceul ,,Traian Lalescu” Hunedoara.
Acest articol Întâlnire cu roboți în Parcul “Cetății” din Deva a aparut prima data in Servuspress.